دوشنبه ٢٨ خرداد ١٣٩٧ - 
1 2 3 4 5
 
منو اصلی
 
صفحه اصلي > درباره گروه > تاریخچه گروه 
 
 

بسمه تعالی

گروه بیهوشی و مراقبتهای ویژه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

گروه بیهوشی و مراقبتهای ویژه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تعداد 70 عضو هیئت علمی در رده های استادی، دانشیاری و استادیاری و... دستیار در رده های مختلف و زیر گروه های فلوشیپ و فوق تخصص، از گروههای فعال و پرسابقه در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی است. اسامی و مشخصات اعضای هیات علمی گروه بیهوشی را میتوانید در اینجا ببینید.

 

 • دوره های آموزشی

دستیاران گروه بیهوشی، دوره آموزش عمومی این رشته را در بیمارستانهای آیت ا... طالقانی، امام حسین (ع)، شهدای تجریش، لقمان، و همچنین بیمارستان شهید دکتر لبافی نژاد می گذرانند. همچنین آموزشهای فوق تخصصی خود را در بیمارستانهای مربوط به هر کدام از آن رشته ها خواهند گذراند. بدین نحو که آموزش بیهوشی قلب را در بیمارستان شهید آیت ا... مدرس، بیهوشی اطفال را در بیمارستان کودکان مفید، رژیونال آنستزی را در بیمارستان اختر، و بیهوشی در اداره راه هوایی را در بیمارستان دکتر مسیح دانشوری بصورت جامع فرا خواهند گرفت. علاوه بر آن، دستیاران بیهوشی موظف به گذراندن دوره های مراقبتهای ویژه و درد در بیمارستانهای مربوطه خواهند بود.

 

 • دوره های فوق تخصصی و فلوشیپ

دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به همت گروه بیهوشی و مراقبتهای ویژه از قطب های مطرح آموزش فوق تخصص و فلوشیپ در رشته های مراقبتهای ویژه، بیهوشی قلب، درد، و بیهوشی اطفال در کشور می باشد. همچنین، انشالله بزودی دوره فلوشیپ نوروآنستزی در گروه بیهوشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی راه اندازی خواهد شد.

 

معرفی بیمارستانهای آموزشی دستیاران گروه بیهوشی و مراقبتهای ویژه

(به ترتیب حروف الفبا)

 • بیمارستان اختر

مرکز پزشکی اختر در منطقه پل رومی خیابان دکتر شریعتی واقع شده است. بیمارستان اختر دارای 6 اطاق عمل و کلینیک درد و بخش مراقبتهای ویژه است که عمدتا" اعمال جراحی ارتوپدی و درمان درد را بخود اختصاص میدهد. کلینیک درد در این مرکز در زمینه کنترل درد بسیار فعال است. رئیس بخش بیهوشی مرکز جناب آقای دکتر فرامرز مصفا و معاون آموزشی بخش سرکار خانم دکتر شیده دبیر می باشند. لینک بخش بیهوشی این مرکز را میتوانید اینجا ببینید.

 

 • بیمارستان آیت ا... طالقانی

مرکز پزشکی طالقانی در بزرگراه شهید چمران، خیابان یمن، خیابان شهید اعرابی جنب ستاد مرکزی دانشگاه واقع شده است. بیمارستان آیت ا... طالقانی دارای دو طبقه اطاق عمل است که در طبقه اول 5 اطاق و در طبقه دوم 9 اطاق عمل موجود است. از بخش های جراحی فعال در این مرکز، بخش های جراحی عمومی، جراحی ارتوپدی، جراحی گوش و حلق و بینی، جراحی فک و صورت، جراحی عروق و نیز جراحی پیوند کبد و کلیه را می توان نام برد. کلینیک درد در این مرکز جدیداً فعال شده است. ریاست بخش بیهوشی این مرکز بر عهده جناب آقای دکتر بهمن مالک و معاون آموزشی بخش سرکار خانم دکتر مستانه داهی هستند. لینک بخش بیهوشی این مرکز را میتوانید اینجا ببینید.

 

 • بیمارستان امام حسین (ع)

مرکز پزشکی امام حسین (ع) در خیابان شهید مدنی واقع شده است. مرکز امام حسین (ع) دارای 17 اطاق عمل جنرال، جراحی قلب، و جراحی چشم می باشد. از بخش های جراحی فعال در این مرکز، بخش های جراحی عمومی، جراحی ارتوپدی، جراحی اعصاب، زنان و زایمان، جراحی چشم، جراحی قلب، جراحی عروق، جراحی کلیه، جراحی فک و صورت و جراحی گوش و حلق و بینی را می توان نام برد. کلینیک درد در این مرکز در زمینه کنترل درد بسیار فعال است. ریاست بخش بیهوشی این مرکز بر عهده جناب آقای دکتر مرتضی جباری مقدم و معاون آموزشی بخش جناب آقای دکتر علیرضا میرخشتی هستند. لینک بخش بیهوشی این مرکز را میتوانید اینجا ببینید.

 

 • بیمارستان شهدای تجریش

مرکز پزشکی شهدای تجریش در میدان تجریش، خیابان شهرداری واقع شده است. مرکز شهدای تجریش دارای 380 تخت بستری و 14 اطاق عمل است. همچنین، دارای 3 بخش آی سی یو مجزا و نیز کلینیک درد بیمارستان است. از بخشهای جراحی فعال در این مرکز، بخشهای جراحی عمومی، جراحی عروق، جراحی مغز و اعصاب، جراحی کلیه، و زنان می باشد. رئیس بخش بیهوشی این مرکز جناب آقای دکتر هومن تیموریان و معاون آموزشی آن، سرکار خانم دکنر خراسانی زاده هستند.لینک بخش بیهوشی این مرکز را میتوانید اینجا ببینید.

 

 • بیمارستان شهید مدرس

مرکز پزشکی شهید مدرس در منطقه سعادت آباد تقاطع بزرگراه یادگار امام واقع شده است. از بخش های جراحی فعال در این مرکز می توان به بخش های جراحی عمومی، جراحی قلب، جراحی کلیه و مجاری ادراری، و جراحی قفسه صدری اشاره کرد. این مرکز دارای اتاق عمل جنرال و اتاق عمل جراحی قلب است. رئیس بخش بیهوشی این مرکز جناب آقای دکتر فتحی و معاون آموزشی بخش جناب آقای دکتر نوید نورایی می باشند. لینک بخش بیهوشی این مرکز را میتوانید اینجا ببینید.

 

 • بیمارستان لقمان حکیم

مرکز پزشکی لقمان حکیم در چهار راه لشکر، خیابان کمالی، خیابان مخصوص واقع شده است. این مرکز دارای 12 اطاق عمل می باشد. از بخش های جراحی فعال در مرکز لقمان حکیم می توان به بخش جراحی عمومی، جراحی مغز و اعصاب، جراحی گوش و حلق وبینی و جراحی زنان اشاره کرد. کلینیک درد در این مرکز جدیداً فعال شده است. رئیس بخش بیهوشی مرکز جناب آقای دکتر حسینعلی جلوه مقدم و معاون آموزشی بخش جناب آقای دکتر کامران متقی می باشند. لینک بخش بیهوشی این مرکز را میتوانید اینجا ببینید.

 

 • بیمارستان کودکان مفید

مرکز پزشکی کودکان مفید در خیابان دکتر شریعتی بالاتر از حسینیه ارشاد واقع شده است. این مرکز دارای 246 تخت فعال و 4 اطاق عمل می باشد. در این مرکز انواع جراحی های عمومی اطفال، مغز و اعصاب و جراحی های داندانپزشکی کودکان انجام می شود. ریاست بخش بیهوشی این مرکز بر عهده سرکار خانم دکتر افسانه صادقی و معاون آموزشی بخش جناب آقای دکتر علی رضا مهدوی می باشند. لینک بخش بیهوشی این مرکز را میتوانید اینجا ببینید.

 

 • بیمارستان شهید دکتر لبافی نژاد

مرکز پزشکی شهید دکتر لبافی نژاد واقع در خیابان پاسداران، خیابان شهید امیر ابراهیمی است. این مرکز از مراکز مطرح کشوری در اعمال جراحی چشم و جراحی کلیه و مجاری اداری است. کلینیک درد در این مرکز در زمینه کنترل درد فعال است. ریاست بخش بیهوشی در این مرکز بر عهده جناب آقای دکتر همایون آقامحمدی و معاون آموزشی بخش جناب آقای دکتر محمد رضا کامران منش هستند. لینک بخش بیهوشی این مرکز را میتوانید اینجا ببینید.

 

 • بیمارستان دکتر مسیح دانشوری (مرکز پژوهشی، آموزشی و درمانی سل و بیماریهای ریوی دکتر مسیح دانشوری)

مرکز پزشکی دکتر مسیح دانشوری واقع در منطقه دارآباد تهران از مراکز آموزشی و پژوهشی مطرح در زمینه بیماریهای ریوی است. در این مرکز جراحی های متعدد توراکس در کنار سایر اعمال جراحی از جمله جراحی های ریه و قلب و نیز برخی اعمال جراحی عمومی انجام می پذیرد. این مرکز در زمینه پیوند قلب و ریه از مراکز مطرح در کشور می باشد. رئیس بخش بیهوشی در این مرکز جناب آقای دکتر بهروز فرزانگان و معاون آموزشی بخش سرکار خانم دکتر لیدا فدائی زاده هستند. لینک بخش بیهوشی این مرکز را میتوانید اینجا ببینید.

 

زیرگروههای فوق تخصصی

 • برنامه فوق تخصص مراقبت های ویژه

بخش های مراقبت های ویژه در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از مراکز مهم مراقبت از بیماران ویژه در کشور می باشد. میان مراکز مختلف مراقبتهای ویژه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در بیمارستانهای آیت ا... مدرس، دکتر مسیح دانشوری، امام حسین (ع)، شهدای تجریش، مفید و لقمان حکیم، شهید دکتر لبافی نژاد و آیت ا... طالقانی مشغول به فعالیت هستند. مدیر برنامه فوق تخصصی مراقبت های ویژه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی جناب آقای دکتر محمد فتحی هستند. لینک این برنامه را میتوانید اینجا ببینید.

 

 • برنامه فلوشیپ بیهوشی قلب

بیهوشی قلب در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از رشته های فعال در کشور می باشد. بیهوشی قلب در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در بیمارستانهای شهید آیت ا... مدرس، دکتر مسیح دانشوری، و امام حسین (ع) انجام می پذیرد. مدیر برنامه فلوشیپ بیهوشی قلب دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی جناب آقای دکتر علی دباغ می باشند. لینک این برنامه را میتوانید اینجا ببینید.

 

 • برنامه فلوشیپ درد

فلوشیپ درد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از بخش های مطرح در زمینه درمان درد در کشور است. بیمارستان های اختر، امام حسین (ع)، شهدای تجریش، لقمان حکیم و بیمارستان شهید دکتر لبافی نژاد از مراکز فعال در این زمینه هستند. مدیر برنامه درد، جناب آقای دکتر سید مسعود هاشمی هستند. لینک این برنامه را میتوانید اینجا ببینید.

 

 • برنامه فلوشیپ بیهوشی اطفال

بیهوشی اطفال در مرکز کودکان مفید از بخش های فعال در زمینه اعمال جراحی اطفال در کشور است. مدیر برنامه بیهوشی اطفال در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی جناب آقای دکتر سید سجاد رضوی هستند. لینک این برنامه را میتوانید اینجا ببینید.

 

 • برنامه فلوشیپ بیهوشی جراحی اعصاب

بیهوشی جراحی اعصاب از رشته های نوپا در کشور می باشد. برنامه بیهوشی جراحی اعصاب در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بصورت مدون به وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی ارائه شده و منظر تصویب نهایی است که انشا... به محض تصویب برنامه در دبیرخانه شورای آموزش پزشکی و تخصصی کشور، در گروه بیهوشی این دانشگاه اجرائی خواهد شد.

 

پژوهش

مرکز تحقیقات بیهوشی

مرکز تحقیقات بیهوشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از سال 1387 آغاز بکار نموده است. رئیس این مرکز جناب آقای دکتر هدایت ا... الیاسی و قائم مقام آن جناب آقای دکتر علی دباغ هستند. در این مرکز تاکنون طرح های تحقیقاتی متعددی در مقاطع تخصصی و فوق تخصصی به انجام رسیده است و مقالات بسیاری تحت نظارت و هماهنگی این مرکز به چاپ رسیده است. لینک این مرکز تحقیقات را میتوانید اینجا ببینید.

 

مجلات مرتبط با گروه بیهوشی و مراقبت های ویژه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

 • Journal of Cellular and Molecular Anesthesia (JCMA): این مجله بصورت فصلنامه با تمرکز بر پژوهش های سلولی و مولکولی و در حیطه translational medicine و ارتباط آن با علم آنستزیولوژی و به سردبیری جناب آقای دکتر علی دباغ و با هیأت تحریریه بین المللی منتشر می شود. وبسایت مجله را میتوانید اینجا مشاهده کنید.

 

 • Archives of Critical Care Medicine (ACCM): این مجله بصورت فصلنامه با همکاری مشترک دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و انجمن مراقبتهای ویژه ایران منتشر می شود. تعداد زیادی از اعضای هیات علمی گروه بیهوشی، عضو هیات تحریریه این مجله هستند و نیز، بخشی از هیات تحریریه را افراد صاحب نام بین المللی تشکیل میدهند. وبسایت مجله را میتوانید اینجا مشاهده کنید.

 

پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 

گروه بیهوشی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشــتی
آدرس : تهران - شریعتی - بالاتر از حسینیه ارشاد - بیمارستان کودکان مفید
تلفن : 22908383 - 021
پست الکترونیک :
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.